w

Omówienie normy ISO 22000:2018

650,00 zł

O szkoleniu

Dzięki szkoleniu będą Państwo rozumieli wymagania oraz funkcjonowanie standardu ISO 22000:2018. Dowiedzą się Państwo jakie korzyści wypływają z dostosowania Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności (HACCP, IFS, BRC) do wymagań międzynarodowej normy ISO 22000 oraz poznają różnice między standardami obowiązującymi w branży spożywczej (BRC, IFS, ISO 22000).

Ocena i Certyfikaty

  • Ocena uczestników prowadzona jest poprzez ciągłą ocenę ich zaangażowania w fazie teoretycznej i praktycznej szkolenia oraz gdy trener uzna za słuszne na podstawie testu końcowego;
  • Na zakończenie szkolenia uczestnicy otrzymują certyfikat uczestnictwa w szkoleniu wystawiony przez Bureau Veritas Polska

Dla Kogo

Pracownicy wszystkich szczebli, osoby odpowiedzialne za wdrożenie nowych lub utrzymywanie istniejących systemów; auditorzy wewnętrzni; osoby zaangażowane w doradztwo w zakresie systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności i ich auditowanie.

Zagłosuj na ten post, aby był bardziej widoczny

Bureau Veritas Polska sp. z o.o.

Dodane przez Bureau Veritas Polska sp. z o.o.

Już od kilkudziesięciu lat jesteśmy jedną z najbardziej uznanych jednostek szkolących w Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach z zakresu systemów zarządzania jakością, bezpieczeństwem, ochroną środowiska i w zakresie branżowych norm jakości.

Dedykowane kursy językowe dla firm i instytucji

Szkolenia modułowe