w ,

Przepisy HACCP

450,00 zł

O szkoleniu

Na szkoleniu HACCP zdobędą Państwo niezbędną wiedzę na temat wymagań oraz funkcjonowania tego systemu. Na kursie dowiecie się o strukturze i wymaganiach systemu HACCP – czym jest system HACCP w praktyce i jaką rolę w jego skutecznym funkcjonowaniu odgrywają Dobre Praktyki Produkcyjne (GMP) oraz Dobre Praktyki Higieniczne (GHP).

 Ocena i Certyfikaty

  • Ocena uczestników prowadzona jest poprzez ciągłą ocenę ich zaangażowania w fazie teoretycznej i praktycznej szkolenia oraz na podstawie wyniku testu pisemnego;
  • Na zakończenie szkolenia uczestnicy dostają certyfikat uczestnictwa w szkoleniu;

 Dla Kogo

Pracownicy wszystkich szczebli, osoby odpowiedzialne za wdrożenie nowych lub utrzymywanie istniejących systemów; kandydaci na auditorów wewnętrznych; osoby zaangażowane w doradztwo w zakresie systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności i ich auditowanie.

Szkolenie przeznaczone jest dla wszystkich osób pracujących bądź chcących pracować w firmach, lokalach gastronomicznych czy zakładach kontroli jakości branży spożywczej zajmujących się dystrybucją, magazynowaniem i produkcją żywności, a także do producentów dodatków do żywności, detergentów i opakowań, maszyn oraz pozostałych osób mających kontakty z produktami spożywczymi.

Zagłosuj na ten post, aby był bardziej widoczny

Bureau Veritas Polska sp. z o.o.

Dodane przez Bureau Veritas Polska sp. z o.o.

Już od kilkudziesięciu lat jesteśmy jedną z najbardziej uznanych jednostek szkolących w Polsce. Specjalizujemy się w szkoleniach z zakresu systemów zarządzania jakością, bezpieczeństwem, ochroną środowiska i w zakresie branżowych norm jakości.

Wymagania normy ISO 45001:2018

Podstawy śladu węglowego. Bilansowanie gazów cieplarnianych (GHG), obliczanie śladu węglowego firmy oraz produktu